مراجع و پايان نامه‌ها
 اصولاً بخش مرجع از اساسي‌ترين اركان يك كتابخانه‌ي تخصصي و دانشگاهي است. مراجعين به كتابخانه، بيش‌ترين پاسخ هاي سوالات خويش را در رابطه با تحقيقات، در اين بخش خواهند يافت. سوالات مراجعين به اين بخش به دو صورت است:
الف) يك دسته از مراجعين مي‌خواهند از مكان يك منبع رفرنس با اطلاع گردند.

ب) دسته‌ي دوم مراجعيني هستند كه امكان دستيابي را مي‌دانند ولي نحوه‌ي استفاده از آن‌ها را نمي‌دانند يا از آن موضوع خيلي كم اطلاع دارند و كتابدار بايد با پرسش‌هاي گوناگون پي به منظور او برده و سپس نحوه‌ي يافتن آن موضوع را براي فرد توضيح دهد. در اين مرحله كتابدار پا به پاي فرد جستجوگر به دنبال موضوع رفته و به نسبت سادگي و پيچيدگي مطلب، به او كمك كند.
 بخش پايان‌نامه‌ها
در اين بخش پايان‌نامه‌هاي كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري مهندسي هوافضا نگهداري مي‌شوند. دانشجويان موظف هستند پس از دفاع از پايان‌نامه و تصويب آن، يك نسخه لوح فشرده‌ حاوي اسكن تأييديه‌ي هيأت داوران و اطلاعات پايان‌نامه‌ را به كتابخانه‌ي دانشكده تحويل دهند. مجموعه پايان‌نامه‌هاي دانشجويان در اين بخش نگهداري شده و پس از ساماندهي آماده‌ي ارائه به مراجعان مي‌باشد. براساس آئين‌نامه كتابخانه‌ي مركزي امانت دادن اين منابع ممنوع مي‌باشد.
شيوه‌ي جستجو در اين بخش به دو صورت مي باشد:

جستجوي كامپيوتري:
در برنامه‌ي جستجوي منابع كتابخانه با داشتن كليد واژه  مي‌توان به مشخصات كامل‌تر پايان‌نامه‌هاي مورد نظر دستيابي داشت. جهت استفاده از پايان‌نامه‌ها ارائه‌ي كارت دانشجويي معتبر الزامي است. پس از ارائه‌ي شماره‌ي پايان‌نامه‌ي مورد نظر به مسئول اين بخش و پس از ثبت شماره‌ي پايان‌نامه مي‌توانند از پايان‌نامه‌ي مورد نظر استفاده نمايند.
كپي از پايان نامه:
استفاده از پايان‌نامه‌ها با ارائه‌ي كارت دانشجويي دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي امكان‌پذير است (دانشجويان دانشگاه هاي ديگر صرفاً با ارائه‌ي معرفي‌نامه‌ي معتبر از معاون پژوهشي دانشگاه مربوطه و يا طرح غدير و ارائه‌ي كارت دانشجويي مي‌توانند از پايان‌نامه‌ها استفاده نمايند).پايان‌نامه‌ها صرفاً قابل استفاده (مطالعه و يادداشت برداري) در داخل بخش مرجع مي‌باشند. (پايان‌نامه‌ها به امانت داده نمي‌شوند). امكان جستجوي پايان‌نامه‌ها از طريق نرم‌افزار كتابخانه فراهم است. هر فرد مي‌تواند حداكثر تعداد 3 پايان‌نامه را به طور همزمان استفاده نمايد.  صفحات قابل كپي از پايان‌نامه عبارتند از: صفحات چكيده، فهرست منابع و مآخذ (از صفحات متن پايان‌نامه كپي گرفته نمي‌شود).
حداكثر تعداد صفحات كپي از هر پايان‌نامه با مجوز از استاد راهنماي پايان‌نامه براي دانشجويان كارشناسي 25 صفحه، كارشناسي ارشد 15 صفحه و دكتري 10 صفحه مي‌باشد.
پس از استفاده از پايان‌نامه‌ها آن‌ها را به بخش مرجع تحويل داده و كارت شناسايي خود را تحويل بگيريد. (از بازگرداندن پايان‌نامه به داخل قفسه‌ها جداً خودداري كنيد) 
بخش كتب مرجع
كليه‌ي منابع كتابخانه‌ي مركزي كه براساس تعاريف و ضوابط كتابداري، به عنوان كتاب مرجع(Reference Book) شناخته مي‌شوند (از قبيل دايره المعارف‌ها، واژه‌نامه‌ها، دستنامه‌ها، اطلس‌ها و ...) در اين بخش قرار مي‌گيرند. امانت دادن اينگونه منابع ممنوع بوده و استفاده از آن‌ها جهت مطالعه و يا تكثير مطالب در سالن مطالعه بخش مرجع براي استفاده كنندگان آزاد مي‌باشد.

تاریخ به روز رسانی:
1398/06/05
تعداد بازدید:
5976
دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی
دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
دانشکده مهندسی هوافضا
صندوق پستی: 3381-16765، کدپستی: 83911-16569
Email: aerospace@kntu.ac.ir
Telegram: @AERO_KNTU
كليه‌ي حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي مي‌باشد